isim çekimi

isim çekimi

a. db. Ad çekimi.


isim çekimi Osm. isim tasrifi

İsimlerin (ad, sıfat, zamir) veya isim diye alınan her türlü ifadenin tümleç olabilmesi için takı alarak çeşitli şekiller göstermesi: Ev, evi, eve„. Ben, beni, bana... Size söylediğim, size size söylediğimi, size söylediğime... gibi. Bu şekillerden her birine İSİM HALİ (Cas) denir. bk. Belirtmeli ve Belirtmesiz isim çekimi.


isim çekimi

bk. ad çekimi.


isim çekimi

Azerbaycan Türkçesi: ismin hallanması; Türkmen Türkçesi: aatlarıň üytgeyşi; Gagauz Türkçesi:adlıkların hallanması; Özbek Türkçesi: ótniň turlanişi; Uygur Türkçesi: isimnin türlinişi; Tatar Türkçesi: isemnäň kileş beän törläneşe ~ isemnärneň törläneşe; Başkurt Türkçesi: isemdärzeň kileşmenän üzgärewe; Kmk: atlıknı türlenişi; Krç.-Malk.: atnı boluşlada türleniwü~ atnı boluşlada calganıwu; Nogay Türkçesi: atlardıň türlenüwî; Kazak Türkçesi: zat esimninseptelüwi; Kırgız Türkçesi: zat atooçtun cöndölüşü; Alt:: adalgıştın kubultkışla kubuları;Hakas Türkçesi: adalgıştıň padejterce hubulızı; Tuva Türkçesi: çüve adının öskerilgezi; Şor Türkçesi: nebelik sös kelişterbe sabılçatkanı; Rusça: skloneniye suşçestvitelnogo


isim çekimi için benzer kelimeler


isim çekimi, 11 karakter ile yazılır. Ayrıca, i harfi ile başlar, i harfi ile biter. Tüm karakter dağılımı ise, 'i', 's', 'i', 'm', ' ', 'ç', 'e', 'k', 'i', 'm', 'i', şeklindedir.
isim çekimi kelimesinin tersten yazılışı imikeç misi diziliminde gösterilir.